NAUJIENOS

Montavimo putos – įvairovė ir naudojimas

              Išsiplečiančios putos (arba „purškiamos putos“) yra produktas, skirtas greitai ir efektyviai izoliuoti bei užpildyti spragas ir tarpus konstrukcijose. Purškiamos putos sąlyčio su oru metu išsiplečia ir sukietėja. Putos paprastai parduodamos flakonuose kartu su šiaudelio formos purškimo antgaliais. Plona ir ilga šiaudelio forma leidžia pasiekti sunkiai prieinamas vietas. 

              Purškiamos putos skiriasi tankiu, paskirtimi ir savo techninėmis savybėmis. Dažniausiai purškiamos putos būna nedidelio dydžio skardinėse mažiems remonto ir buities darbams. Tačiau gaminamos ir didelės (litrais) pramoninės paskirties talpos.

              Svarbiausia purškiamų putų savybė yra taip vadinamas „išsiplėtimo lygis“. Išsiplėtimo lygis matuojamas tuo, kiek skysto pavidalo putos išsiplečia išpiltos iš talpyklos. Tai labai svarbu, nes putų išsiplėtimas gali daryti didelę įtaką aplinkinei struktūrai. Taigi rinkitės didelio plėtimosi putas didesniems tarpams, ir mažo plėtimosi aplink langus ir duris ar kur ribojanti konstrukcija yra gana plona ir lanksti. Nustebsite, kai net pakankamai storai atrodantys durų ar langų rėmai po putų sukietėjimo išsilenks ir jūs nebegalėsite uždaryti jų.

              Todėl būtinai atkreipkite dėmesį į putų „išsiplėtimo lygį/koeficientą“ ir kitas ypatingas savybes kaip vandeniui atsparios, ugniai atsparios ir kitos purškiamos putos.

Naudojimo instrukcijos

              Prieš pradėdami dirbti, perskaitykite instrukcijas ant balionėlio etiketės, kad putos būtų naudojamos tiksliai pagal gamintojo specifikacijas. Specialios paskirties purškiamosios putos (tokios kaip vandeniui atsparios ar ugniai atsparios) gali turėti savo papildomų reikalavimų.

              Prieš pradėdami purkšti, užsidėkite apsauginius akinius ir pirštines. Apsivilkite senais drabužiais ar tokiais kurių negaila sutepti. Purškiamos putos yra labai lipnios. Jei jos prilips prie pirštų ar odos, reikės laiko, kol jos nusitrins nuo jūsų odos ar pirštų nagų. Drabužių atveju poliuretano praktiškai neįmanoma pašalinti nuo audinio.

              Apdenkite savo darbo vietą senais laikraščiais ar specialia danga. Taip pat atminkite, kad dispersija ir pačios putos yra labai degios, kol jos visiškai sukietėja. Taigi įsitikinkite, kad visi galimo užsidegimo šaltiniai yra pašalinti iš jūsų darbo zonos.

Purškiamų putų naudojimas.

              Pirmiausia sudrėkinkite paviršių ant kurio bus purškiamos putos. Galite tiesiog purkšti ar apšlakstyti vandeniu. Labai svarbu tai padaryti dirbant su vertikaliais paviršiais, tokiais kaip durų ir langų tarpai. Putos gerai prilips prie šlapio, sudrėkinto paviršiaus, tačiau gali nukristi nuo sauso. Putos pasižymi puikiomis sukibimo savybėmis su daugeliu statybinių medžiagų, tokiomis kaip medis, betonas, akmuo, metalas ir kt.

              Tada prie flakono pritvirtinkite purškimo antgalį . Pabandykite papurkšti putų ant nereikalingos detalės ar senos skardinės. Jei viskas gerai, pradėkite purkšti putas ten kur reikia. Nepurkšite per daug putų. Putos greitai plečiasi, o perteklinis jų kiekis gali iškraipyti jas ribojančią struktūrą. Bendra taisyklė yra užpildyti spragas šiek tiek mažiau nei 50% reikiamo tūrio.

              Po to, kai putos visiškai sukietėja, jų perteklių nubraukite mentele arba plonu peiliu. Nupjaustant putų perteklių, pjaukite išilginiais judesiais, o ne spaudžiant. 

              Atminkite, kad atleidus purškimo antgalį, putos gali toliau tekėti į šiaudelį. Taigi, baigus purkšti, reikia uždaryti purkštuką, kad jame esančios putos neuždžiūtų, nes vėliau purkštukas taptų netinkamas naudoti. Tiesiog įsukite varžtą į purkštuko antgalį. Kitą kartą jums tereikės tiesiog „atsukti“ purkštuką, ir galėsite panaudoti likusias flakone putas. Kartais prisireikia visai nedidelio jų kiekio, taigi jums nereikės pirkti naujo pilno flakono.

Norėdami pailginti produkto tinkamumo naudoti laiką, venkite flakonus laikyti aukštesnėje kaip + 25 °C arba žemesnėje kaip +5 °C temperatūroje (galima iki – 20 °C trumpam laikotarpiui). Prieš naudojimą, Flakonus patartina mažiausiai 12 valandų palaikyti kambario temperatūroje.

  Labiausiai paplitusios putų pritaikymo sritys:

Langų ir durų rėmų izoliavimas / užtvirtinimas.

Įvairių plyšių užpildymas / sandarinimas pagerinant garso/ šilumos izoliaciją ir hermetiškumą.

Medienos, PVC ir kitų medžiagų klijavimas.

Plyšių aplink vamzdžius sandarinimas.

Nedarykite dažnai pasitaikančios klaidos – putos plečiasi lėčiau nei jus tikitės, todėl daugelis kiek palaukę jų papurškia papildomai, manydami jog jos nepilnai užpildys ertmes, o rezultate putos „išlipa per viršų“ ir net „išpučia rėmus“. Atminkite, putų tūris padidėja 2 – 2,5 karto (žr. konkretaus gaminio specifikacijas).