NAUJIENOS

Sūpynės: kaip pasirinkti ar pasidaryti patiems

              Visų pirma, sūpynės klasifikuojamos pagal medžiagą, iš kurios jos yra pagamintos. Sūpynės gali būti medinės, metalinės ir plastikinės. Medinės sūpynės yra ekologiškos, tvirtos, lengvai surenkamos ir kai kam atrodo mieliau nes yra natūralaus medžio. Medienos impregnavimas specialiomis medžiagomis prailgins medienos tarnavimo laiką. Metalinės sūpynės yra vienos iš patikimiausių ir patvariausių modelių. Jos būna iš grūdinto plieno, surenkamos arba suvirintos. Jos sveria daug, tačiau tai pateisinama jų patikimumą. Plastikinės sūpynės labiausiai tiks  vaikams ir kūdikiams iki 5 metų. Tačiau plastiko spalva blunka nuo saulės ir žiemą aižėja nuo žemos temperatūros.

              Dar sūpynės skiriasi savo struktūra. Jos gali būti tiesiog pakabinamos kur norite arba jau sukomplektuotos kartu su rėmu. Rėminės sūpynės yra labiau tinkamos vaikams, nes jos pasižymi pakankamai dideliu stabilumu ir be to jas galima perkelti bet kada į kitą vietą. Pakabinami modeliai iš principo yra paprasti, pigesni ir jų montavimui nereikia specialių įgūdžių . Viskas ko jums reikia yra atraminė sija ar šaka, tvirta virvė ir lenta sėdynei.

              Visus šiuos modelius galima įsigyti parduotuvėse, tačiau jei jums labiau patinka savo rankomis pagamintos vaikiškos sūpynes, galime jums padėti. Medžiagai galite pasirinkti du variantus : metalą arba medieną. Deja, metalinės sūpynės pareikalaus iš jūsų daugiau įgūdžių. Jei nesate dirbę su metalu, pastatyti metalinį rėmą bus gana sudėtinga, nes reikėtų jį pjaustyti, gręžti arba virinti. Taigi, geriausias sprendimas yra pastatyti medines sūpynes.

              Pirmiausia turėsite nuspręsti dėl vietos. Jos turėtų būti šalia namo, bet atokiau nuo tvoros ir medžių. Antra, jums reikės medienos ir įrankių. Pasirinkite sausą, tvirtą medieną be įskilimų. Norėdami padidinti atsparumą drėgmei, turite ją nuvalyti, nušveisti ir apdoroti specialia danga . Jums prireiks:

 • 2 x 25 mm varžtai (+ tinkamos poveržlės ir veržlės)         
 • 5 x maždaug 2 m ilgio skersiniai su 8-9 cm pločio kraštinėmis. Vienas iš jų bus naudojamas kaip skersinė sija, todėl jis gali būti trumpesnis.         
 • 2 x maždaug 1 m ilgio ir 5 cm storio lentos         
 • keturi 200 x 12 mm varžtai (+ tinkamos poveržlės ir veržlės)         
 • mažiausiai 8  medsraigčiai   80–100 mm
 • 200 mm ilgio medžio grąžtas (pageidautina ir ilgesnis). Su sraigtiniu „auger bit“ tipo grąžtu gręžti bus lengviau, nes reikės gana gilių skylių.

Taip pat turėkite šiuos įrankius: gręžtuvą, pjūklą, matuoklį , gulščiuką ir šlifuoklį.

 1. Pirmiausia sutvarkykite sūpynės vietą. Pašalinkite visas šiukšles ir išlyginkite vietą.
 2. Tada poromis po dvi išdėstykite viršutinėje dalyje sukryžiuotus pastatomus skersinius. Tada pragręžkite kiaurai per juos jų susikryžiavimo vietose. Tokiu būdu skylės tikrai bus ten kur reikia.
 3. Po skylių išgręžimo , įstumkite varžtus ir pritvirtinkite poveržlėmis ir veržlėmis.
 4. Šiame etape galite paprašyti pagalbos, nes vertikaliai turėsite pastatyti du sukryžiuotų stulpų rinkinius.
 5. Ant sukryžiuotų polių viršaus uždėkite skersinę siją. Gręžkite skyles sukryžiuotų polių viršutiniuose galuose , kad gręžtuvas praeitų ir per skersinę siją.
 6. Pritvirtinkite skersinę siją prie polių mažesniais varžtais, poveržlėmis ir veržlėmis.
 7. Norėdami stabilumo, pritvirtinkite skersines lentas prie sukryžiuotų polių aplink jų vidurį taip, kad kiekviena sūpynės pusė atrodytų kaip „A“ raidė. Tam naudokite medsraigčius. 
 8. Galiausiai turėsite pritvirtinti pačią supynę prie savo naujai pastatyto rėmo. Galite tiesiog permesti sūpyninių lynus virš skersinės sijos ir pritvirtinti virvių galus prie sūpynės sėdynės. Arba galite pritvirtinti du žiedo formos pakabučius prie skersinės sijos ir per juos perrišti virvę.
 9. Jei naudosite kiek ilgesnį, papildomai prie jo galėtumėte prikalti virvines kopėčias.

Jei norite kad supynės atrodytų tvarkingai, gulščiuku patikrinkite viršutinio skersinio horizontalumą. Kad mediena tarnautu ilgiau , ją galite gražiai nušlifuoti ir padengti impregnavimo skysčiu, laku ar dažais. Spalvotos supynės atrodys linksmiau!