Pagrindinis Naujienos
Varžtų įvarovė ir specifika

Naujienos

Grįžti atgal
Paskelbta: 2022-08-31

Varžtų įvarovė ir specifika

       Šiandien vis dar populiariausi dviejų tipų varžtai – su „minuso arba pliuso“ (dar vadinamo „kryžmine“ arba „phillips“ užsienyje), galvute. Tačiau per pastaruosius porą dešimtmečių tvirtinimo detalių pramonė sukūrė naujus būdus, kaip sumažinti atsuktuvo slydimą ir užkirsti kelią metalo nusitrynimui. Nuo to laiko šių naujų tipų sraigtai gana plačiai paplito. Kai kurie iš šių naujų varžtų tipų iš tikrųjų nėra nauji, tačiau anksčiau jie buvo naudojami tik tam tikrose profesijose ir pramonės šakose. Šiais laikais, atsiradus belaidžiams grąžtams ir suktuvams su baterijomis, šie specifiniai tipai atsidūrė platesnėje rinkoje ir dabar toks paprastas žmogus kaip tu gali pasimesti varžtų tipu pasirinkimo gausoje. Taigi, norėdami ištaisyti šį trūkumą, nusprendėme sudaryti nedidelį vadovą, kaip rasti tinkamą varžto tipą.

              Pirmiausia, jums reikia atsakyti į klausimą: kur jūs ketinate naudoti tuos varžtus, patalpoje ar lauke? Paprastai patalpose galite naudoti pigesnius varžtus, pavyzdžiui, cinkuotus. Be to, galite pasirinkti vizualiai patrauklią medžiagą ar dangą, kad varžtų spalva ir išvaizda gražiai atitiktų namų dizainą ir spalvų paletę. Tačiau renkantis lauko varžtus reikia atsiminti, kad juos reikia apsaugoti nuo korozijos, nuo drėgmės ir temperatūros pokyčių. Todėl geriausi lauko sprendimai yra silikonu padengti bronziniai arba nerūdijančio plieno sraigtai.

              Kitas akivaizdus parametras yra varžtų dydis. Bendroji taisyklė yra tokia, kad varžto ilgis turėtų būti lygus bent pusei pagrindo į kurį jį suksite medžiagos storio, pavyzdžiui, 50 mm varžtai 100 mm storio lentai. Varžtai, kurių dydis yra nuo 40 iki 60 mm, yra populiariausias tipas, nes jie tinka viskam daugeliu atvejų. Tačiau jei dirbate su stora ar sunkia medžiaga, jums gali prireikti 80–100 mm ilgio varžtų. Smulkesniems medienos darbams dažniausiai geras pasirinkimas yra trumpi 20–30 mm varžtai.

              Tarp varžto ilgio ir jo skersmens labai akivaizdaus ryšio, taip vadinamo proporcija (angl. gauge) ką matote ant pakuotės skaičių kombinacija „XX x YY“. Paprastai, kuo ilgesnis varžtas, tuo jis turėtų būti storesnis. Tačiau taip yra ne visada. Varžtų skersmuo prasideda nuo 2,5 mm ir didinamas kas 0,5 mm. Taigi skersmens matmuo bus kartotinis koeficientui 0,, pvz. 3,5 mm arba 8 mm. Labai retai būna šios taisyklės išimčių. Pavyzdžiui, specializuoti metalinių lakštų varžtai paprastai būna 4,2 mm skersmens.

              Be medžiagų ir dydžių skirtumų, varžtai skiriasi pagal jų galvučių formą. Tarp naujesnių varžtų rūšių „ Quadrex“ sujungia kvadratą (Robson tipo) su kryžminiu (Phillips). Ši forma suteikia papildomą paviršiaus plotą ir suteikia didesnį sukimo momentą nei įprasti varžtai. Šis tipas puikiai tinka, kai dirbate su tvirtu įrėminimu arba įrenginėjant laivo denį.

              Kitas varžtų tipas vadinamas Torx“ arba „žvaigždinis“. Jis atrodo kaip šešių spindulių žvaigždė Ši forma suteikia daug atsuktuvo jėgos perdavimo galios. Šiuo metu „Torx“ tipo varžtai laikomi vienu geriausių pasirinkimų, kai reikia itin stipraus įveržimo. Dar visai nesenai šis tipas buvo daugiausia naudojamas tik konkrečiuose pastatų projektuose, tokiuose kaip mokyklos, viešieji pastatai ir automobilių bei elektronikos pramonė. Taip yra todėl, kad praktiškai neįmanoma atsukti „Torx“ tipo varžtų be specialių įrankių. Štai kodėl „Torx“ varžtai taip pat vadinami „apsauginiais tvirtinimo elementais“, kad bet kas sugalvojęs neatsuktu paprastu ar „kryžminiu“ atsuktuvu apsauginių staklių ar įrangos dangčių ir skydelių.

Paprastesnė „Torx“ tipo forma – šešiakampis, dažnai naudojama baldų surinkime, kartu su jiems sukti pritaikytais L formos šešiakampiais „rakteliais“.

Be prisukimo formos galvutės dar skirstomos į neįleidžiamas ir įleidžiamas/konusines – kai reikia, kad įsuktas varžtas pasislėptų paviršiuje ir jį po to galima butų lygiai užtaisyti, uždažyti jei svarbi estetika arba, kad galvutė už nieko nesikabintų, saugumo ar patogumo tikslais.

Neįleidžiamos galvutės būna apvalios arba šešiakampės formos, šie yra universalesni, nes juos prisukti ir atsukti galima tiek atsuktuvu, tiek raktu. Jei prisukamas paviršius yra nepakankamai kietas, dažnai yra naudojamos poveržlės. Tokiu atveju  jums pravers galvutės su iš anksto pritvirtina poveržle, tai gali sutaupyti nemažai laiko.

Visa tai galioja ir sraigtams, jie įsriegiami tiesiog į medžio, metalo ar kitą paviršių ir jiems nereikia veržlės.

Bet kokiu atveju, verta įsigyti universalų keičiamų sukimo galvučių rinkinį, kuriame būtų įvairių dydžių, formų ir paskirties antgalių.